Biennale 2023
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie (IPBL) to wydarzenie o światowym znaczeniu, które odbywa się od 2013 roku co dwa lata. Lubelskie biennale poświęcone jest projektowaniu i sztuce plakatu, w którym biorą udział profesjonaliści, studenci kierunków artystycznych oraz wszyscy związani ze sztuką. W tym roku IPBL 2023 odbędzie się w dniach 17 czerwca - 8 października w Lublinie.
Od 10 lat IPBL stwarza okazję do międzynarodowego dialogu pomiędzy projektantami plakatów, dyrektorami artystycznymi, grafikami, studentami kierunków artystycznych i innymi kreatywnymi profesjonalistami. Wydarzenie służy również jako platforma dla projektantów do zaprezentowania swoich prac oraz wymiany pomysłów i opinii.
IPBL to wyjątkowe wydarzenie, które daje szansę na bycie częścią unikalnej społeczności twórczej. Jest to doskonała okazja dla wszystkich zaangażowanych artystów i miłośników sztuki plakatu, aby uzyskać ekspozycję na szeroki zakres pomysłów i nawiązać kontakt z podobnie myślącymi osobami.
W roku 2023 IPBL oprócz kategorii otwartych dla artystów profesjonalnych i studentów uczelni artystycznych, ma trzy dodatkowe kategorie. Pierwszą z nich jest kategoria TXT+EXPERIMENT, która skupia się na typografii i eksperymentach w projektowaniu plakatów. Druga to kategoria 80. lat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej upamiętniająca historię i wkład lubelskiego uniwersytetu w życie naukowe i kulturalne.
Kategoria zatytułowana Translacore Gdzie nauka spotyka się ze sztuką, jest próbą poszukiwań artystycznych form definiujących odwieczny cykl zdrowia i choroby w życiu człowieka, z uwzględnieniem nauki zajmującej się badaniami w zakresie opracowania innowacyjnych metod w leczeniu takich chorób, jak nowotwory.
Podczas IPBL 2023 odbędzie się kilka różnych wydarzeń i aktywności dla wszystkich uczestników. Są to m.in. wystawy, wykłady, warsztaty, pokazy filmowe oraz konkurs na najlepsze plakaty. Dodatkowo zostanie przyznany szereg nagród specjalnych dla najlepszych prac w każdej kategorii.
IPBL to świetna okazja zarówno dla profesjonalistów, jak i studentów do zaprezentowania swoich prac i bycia częścią międzynarodowej społeczności projektantów plakatów. Wydarzenie służy również jako platforma do nawiązywania kontaktów oraz wymiany pomysłów i opinii.
Organizatorzy:
Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
UMCS w Lublinie
KATEGORIA: Studenci
PIERWSZA NAGRODA — 5 000 zł
Nagroda ufundowana przez JM Rektora UMCS prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego
DRUGA NAGRODA — 2. 000 zł
Nagroda ufundowana przez Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS dr hab. Alicję Snoch-Pawłowską, prof. UMCS
TRZECIA NAGRODA — 2 000 zł
Nagroda ufundowana przez Dziekana Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu dra Witolda Modrzejewskiego
CZWARTA NAGRODA — 1 500 zł
Nagroda ufundowana przez JM Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. dra hab. Grzegorza Hańderka
KATEGORIA: Artyści profesjonalni
PIERWSZA NAGRODA — 5 000 zł
Nagroda ufundowana przez Prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS prof. dra hab. Wiesława Gruszeckiego
DRUGA NAGRODA — 3 000 zł
Nagroda ufundowana przez Prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS prof. dra hab. Wiesława Gruszeckiego
TRZECIA NAGRODA — 2 000 zł
Ufundowana przez Prorektora UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dra hab. Wiesława Gruszeckiego
KATEGORIA: 80 lat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
nagroda — 3 000 zł
Nagroda ufundowana przez JM Rektora UMCS prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego
Partner technologiczny:
Sponsorzy: