Li Xu — Plakaty, Grając znakami

21-10-2016

Centrum Spotkań Kultur, Lublin, pl. Teatralny 1

16-11-2016

Li Xu – wykładowca w Instytucie Komunikacji Graficznej w Pekinie, twórca plakatów specjalizujący się w typografii, laureat licznych nagród; jego prace wystawiane były w galeriach w Azji, Europie i w Ameryce Północnej.

Wystawa współorganizowana jest z Wydziałem Artystycznym UMCS

Li Xu „Grając znakami”

Li Xu „Plakaty” – wystawa chińskiego plakatu typograficznego


Znak to język, który bezgłośnie wyraża idee. Znaki to tętniące życiem ilustracje, które opowiadają historie dotyczące każdego aspektu naszego życia. Znak stanowi formę wizualnej komunikacji i jako taki tworzy pomost pomiędzy ludźmi. Podróżując w czasie i przestrzeni, znak odgrywa ważną rolę w rozprzestrzenianiu informacji i wymianie idei.


Jako ważne medium informacyjne i symbol zakorzeniony w kulturze, znak jest jednym z najbardziej istotnych elementów wzornictwa. Z uwagi na różnice kulturowe występujące w poszczególnych krajach istnieje wiele unikatowych cech, które trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu. Z tego też powodu znaki wywodzące się z różnych kultur są pełne tajemnic, są atrakcyjne dla ludzi i nie pozostawiają ich obojętnymi. W mojej pracy byłem jak dotąd bardzo zainteresowany tworzeniem znaków. W ostatnim okresie stworzyłem wiele prac bazujących na typografii. Jeśli chodzi o samą formę wizualną chińskich znaków, nie przestaję jej zgłębiać i nieustannie eksperymentuję jako projektant.


Wystawa stanowi retrospektywne spojrzenie na moje praktyczne i teoretyczne rozumienie języka wizualnego chińskich znaków. Celem wystawy jest prezentacja użycia typografii w chińskiej kulturze, a także umożliwienie odbiorcom lepszego poznania kultury chińskiej oraz zainspirowanie twórców do nowego rozumienia typografii jako takiej. Mam nadzieję, że wystawa przypadnie Państwu do gustu.


Kuratorzy projektu

Sebastian Smit i Lech Mazurek